ÖZÜME DÖNÜŞ YOLCULUĞUM

Deniz Egece ile tanışmam, yüzlerce metot deneyip hayatım boyunca kilolu kalacağımı kabullendiğim bir süreden sonra bir kitapçıda reyonların arasında onun kitabını görmem ile oldu. İlk bakışta adı çok çarpıcı geldi, fakat şuana kadar o kadar çok yöntem denemiştim ki, inanmam neredeyse 1.5 ayımı aldı.

Benim kilo öyküm ben orta okul son ssınıftayken başladı küçüklüğümden bu yana hep devam etti. İdeal bedenimden kilolu bedenime geçişim çok hızlı oldu ve ilk başta hayatımı etkilemiyordu. Sonradan, tüm kızların istediği kıyafetlerin içinde özgürce durabilmeleri, incecik zarif bedenlerinde mutlu ve rahat olmaları fakat benim kilolu ve kendine yakışmayan bir beden içinde yaşamam mutsuzluğumu, eksikliğimi tetikledi. Bir anda kilo verme hırsı bürüdü aklımı, annem de hayatı boyunca diyet yapmış, o psikolojide olmuş bir insan olarak benim bu hale bürünmem çok da garip değildi. Lise 2 de başlayan diyet serüvenim 2018 eylül’e kadar sürdü. Bu süreçte yoyo diyetten, İsveç diyetine, tek yönlü beslenmeden, zayıflama haplarına, detokslardan yağ atıcı ilaçlara kadar çözüm denedim. Olmuyordu, pes etmiştim. Bilmiyordum ki sorun aslında zihnimdeydi, psikosomatik bir hastalığım vardı: kilo bilinci. Ben diğer insanlardan farklı ya da eksik değildim, sadece bir süredir uyguladığım alışkanlıkların sonucunda böyle bir beden edinmiştim. Sorunu en kökünden çözecek olan şeyi bana Deniz Egece’nin kitabı verdi.

Önce kitabı okudum, 2 kere okudum ve çok etkilendim. Bu adam farklı bir şey söylüyordu bana. İstediğim her şeyi acıktığımda yiyebilirdim, olay miktardaydı. Sanki zayıf olmanın şifresini bulmuş gibi oldum. Sitesini inceledikten sonra bilgileri tam hayatıma aktarmak için bir koçla çalışmanın iyi olacağını düşündüm. İşte o anda hayatıma Sevgi Hoca girdi. Kendisi çok tatlı, anlayışlı olmakla beraber aynı zamanda işini çok severek yaptığı için beni sürece çok inandırdı. Bunun sonucunda ben 38-40 bedenlerden 34 bedene kadar geldim. Hayal olan şey benim için gerçek oldu. Ama tüm bu kazandıklarımın yanında beden küçülmesi sadece bir bonus gibiydi. Benim asıl öğrendiğim şey kendimi olduğum gibi kabul etmek sevmek, herkesin önüne kendimi ve hayatım boyunca benimle olacak olan bedenimi koymak oldu. Yemekler artık bana hükmetmiyordu, onlar sadece yaşamı sürdürmek için gerekli olan beslenmenin araçlarıydı ama değil. Duygusal beslenmeden kurtulmak benim için en zor fakat en iyi şey oldu. Ben her sıkıldığında abur cubur yiyen, her mutsuz oldugunda tatlılarda teselli bulan, sosyalleşme aracı olarak yemek yemeyi kullanan yeme bağımlısı bir insandım. ARTIK ÖZGÜRÜM. Sevgi Hocamın koşulsuz desteği, ilgisi ve tüm süreç beni başka biri yaptı. Artık kendime değer veriyorum, insanlardan onay beklemiyorum ben kendimi onaylıyorum.

Benim en büyük hayalim kafamdaki o zarif, ince , güzel kıyafetler giyen, bol ve koyu renk kıyafetlerin arkasına saklanmayan özgür kız olmaktı. İşte bu süreç bana bunu verdi, yürüyüşümden konuşmama her şey değişti. Hayatı boyunca hayal ettiği gardıroba, elbiselere kavuşan bir kız var artık, inanamadığım şey gerçek oldu. Artık dışarı çıktığımda istediğim her şeyi yiyebiliyorum çünkü doğal beslenme methodunu öğrendim. Diyetler ve yasaklar insanı o girdaba daha da fazla hapsetmekten başka hiçbir işe yaramıyormuş bunu farkettim.

O gün kitapçıda o kitabı elime almam hayatım için yaptığım en büyük iyilikti. Kendimle bu cesarete sahip olduğum için gurur duyuyorum.

Sevgi Hocama ve Deniz Bey’e bu süreçteki sonsuz destek, ilgi ve bilgileri için minnettar hissediyorum. Hayatta olmak istedigin, ait oldugun bedende yaşamak kadar güzel bişey yokmuş, tatmayan bilemez. Herkesi bu cesur adımı atmaya ve hayallerini yaşamaya davet ediyorum. Çünkü Deniz Bey’in de dediği gibi, “ideal bedeninizden sonra elde edeceklerinizi şuan size vermiş olsaydım, dünyaya dur diyerek sadece ideal bedene ulaşmaya odaklanırdınız!” Dediği kadar varmış.

Herkese sonsuz sevgilerimi ve şükranlarımı gönderiyorum 🙂 Sevgiler

IRMAK ÖZTÜRK

NOT: Irman Öztürk hanımın gönderdiği yazı da hiç bir değiştirme yapılmadan olduğu gibi yayınlanmıştır.

 

 

 

Paylaş

Yorum yaz

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya girin