Canlılar diğer canlıları öldürürler ya da ölmüş canlıları yiyerek hayatta kalırlar. Besin olarak yediğimiz her şey bir zamanlar canlıydı. Her bir insanda öldüğünde, bir başka canlı için besindir. Farkındalıkla bakarsak ve gerçekçi olmak gerekirse beslenmek denilen davranış biçimi, bir canlının ölü olan cesetti yeme eylemidir. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin bir ceset olduğu gerçeğinden yola çıkarak aşağıdaki örneği anlayarak farkındalık kazanmaya çalışalım. 

Birinci cesedimiz, Mısır tanrısı II. Ramses, ikinci cesedimiz o devirde yaşamış bir köle, üçüncü cesedimiz de o döneme ait bir köpek olsun. Bir yamyama bu üç cesetleri ikram ederek sunalım. Yamyamın bu üç cesede baktığında, her birinin yiyecek olarak algılar. Fakat biz yamyamımıza her bir ceset için farklı hikâyeler anlatarak algısı ile oynayalım. Bu uydurma hikâyelerle ölü olan cesetleri, yamyamın bilincinde can verelim, gücünü ve etkilerini farklılaştıralım.

Yamyama mevcut cesetlere şu hikâyeleri anlatalım, gördüğün II. Ramses’in eti çok ama çok önemli ve değerlidir. O bir Tanrıdır, onu yersen Tanrı gücüne elde edeceksin. Beynin çok çalışacak ve bedenin güçlenecek, etli butlu olacaksın. Ruhunu iyi gelecek, duyguların gelişecek, metabolizmanı hızlanacak, gözlerin uzakları görecek, çok yersen de, sende bir Tanrı olacaksın.

İkinci ceset olan kölenin etini yersen, sende ömür boyu bir köle olacaksın. İşçilik yapacaksın ve kafanda az çalışacak, sürekli kırbaçlanacaksın, ayrıca kemiklerin görünecek ve zayıf kalacaksın. Üçüncü ceset olan köpek etini yersen, hayvanlaşacaksın. Tüylerin çıkacak, köpek gibi havlayacak ve zamanla da konuşma yetini kayıp edeceksin. Toplum içine giremeyecek ve sokaklarda yaşayacaksın diyelim. 

Sence yamyam hangisini yemek için tercih edecektir? Oysaki yamyamın yiyeceği etlerin üçü de ceset ve ölüdür. Aralarında da hiçbir fark yoktur, sanırım yamyam Tanrının etini yemeyi seçerdi. İşte tüm gıda ve beslenme sektörü ve öğretileri bu şekilde başlayarak işlev kazanıyor.   

Yamyam hangi hikâyeden etkilenir ve inanırsa onu tüketecektir. Yamyamın tüketimi ve beslenme alışkanlıkları cesetlere hakkında anlatılan hikâyeye göre olacaktır. II.Ramsesin etinin ana yemek ve köpek etini meze ya da çerez diye öğretilirse, köpek etini yemekten saymayacak meze yada çerez olarak tüketecektir.   

Ölülerin hiçbir gücü yoktur, farklı dış görünüşleri sahip olsalar da sonuçta cesettirler, üstelik her bir aynı hammadde olan enerjilerden meydana gelir. Ama cesetler verdiğimiz farklı hikâyeler cesetlerin canlanmasına, enerjilerinin etkilenmesine, farklı algılanmasına ve inanılmasına sebep olur.

Deniz Egece…ş2s

Paylaş

1 YORUM

Yorum yaz

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya girin