İstediği forma kavuşma hayali kuran herkes bir anda tüm fazla kilolarından kurtulmak, zayıflamak, fit olmak istiyor. Ancak tüm kilo verme hikayeleri maalesef çok da mutlu bitmiyor.

Bugün sizi kendini benzer bir durum içinde bulan Kayla Butcher isimli genç bir kadınla tanıştıracağız. Bir zamanlar neredeyse 181 kilo olan ve sonrasında kısa süre içinde tam 84 kilo veren Kayla’nın dertleri kilo vermekle bitmiyor.

Çünkü onun dışarıdan gözükmese de halletmesi gereken çok daha önemli bir sorunu var: Hızlı ve aşırı kilo vermenin beraberinde getirdiği deri sarkması.

Şimdi onun hikayesini dinleyelim.

Ailevi problemler ve depresyon onu genç yaşta obeziteye sürüklüyor

Kayla’yı obeziteye kadar getiren süreç aslında çocukluğunda başlıyor. Kötü beslenen bir ailede büyüyen Kayla sürekli abur cubur, fast food yiyerek çocukluğunu geçiriyor. Kayla, ergenliğinde, 14 yaşına girdiğinde ciddi bir depresyona giriyor ve bu sefer de yemek yemeyi bir kaçış olarak görmeye başlıyor. Daha fazla yemek yemeye başlıyor.

“İnsanlar, şişman olmanın benim tercih olduğunu söylediler hep ama aslında şişman biri olmayı ben istemedim, bunun suçlusu ben değilim” diyor Kayla. Gençliğindeki kötü alışkanlıkların ve ailesinin içindeki problemlerin onu bu noktaya ittiğini söylüyor.

Kayla en fazla kiloyu ise 16 yaşında bu sorunlardan bıkıp evden ayrıldığında alıyor. Üniversite için başka bir şehre yerleşen Kayla o dönemde tam 65 kilo alıyor. Ama sorunları bunlarla da bitmiyor. Erkek arkadaşı onu terk ediyor, birkaç dersten kalıp maddi desteği de bitince okuldan atılıyor. Kayla, kendini daha fazla kötü hissetmeye başlıyor.

Kayla’nın kilolarının bir sorun olduğunu fark etmesi üç yılını alıyor. Mide ameliyatı olması gerekiyor ancak operasyon öncesinde 13 ay boyunca bir diyetisyenle yaşam biçimini değiştirmesi için görüşmesini şart koşuyorlar. Kayla da böylece gazlı içecek ve fast food’dan tamamen vazgeçiyor, dışarıda yemek yemeyi bırakıp evde yemek pişiriyor, daha küçük porsiyonlarda yemeye dikkat ediyor ve hatta dışarı çıkarken cüzdanını evde bilerek unutuyor ki abur cubur almasın.

Böylece aylarca yüksek protein içeren yiyecek ve sebzelerle beslenen ve hatta kendi deyimiyle “iki yaşındaki çocuk gibi yemek yiyen” Kayla, 2016’nın Şubat ayında mide ameliyatı oluyor.

Ameliyat başarılı geçiyor ve bu sayede Kayla çok daha hızlı bir şekilde kilolarından kurtuluyor.

Şimdi ise deri sarkması problemiyle mücadele ediyor

Ancak Kayla bu şekilde de mutlu olamıyor. Mide ameliyatı sonrası çok hızlı kilo vermesinden dolayı deri sarkması problemi ortaya çıkıyor. Hem de öyle böyle değil. “Kendimi içindeki tüm hava sönmüş olan bir balon gibi hissediyorum” diyor genç kadın.

Sokağa çıktığında sarkan derilerini kıyafetlerinin içine sokup normal, ince, fit bir kadın olarak gönül rahatlığıyla gezse de Kayla’nın kurtulması gereken büyük bir sorunu olduğu da aşikar.

“Küçük bir çocuk olduğumdan bu yana üstümde taşıdığım fazla kilolardan kurtulduktan sonra bile bana hayatım boyunca yaşadığım acı ve mücadeleyi sürekli hatırlatan bir beden içinde sıkışmış olmak duygusal olarak çok zor ve yorucu. İstediğim kıyafetleri giymek, hatta karşı cinsten biriyle yakınlaşmak bile o kadar korkutucu ki…” diyor Kayla.

Bu sorundan da kurtulmak ve normal bir hayat sürdürmek isteyen Kayla bunun için deri gerdirme ameliyatı olmak istiyor. Ancak estetik kapsamına girdiği için sigortası ameliyat masraflarını karşılamadığı ve kendinin de o kadar parası olmadığı için Kayla şimdi bir bağış kampanyası başlatmış durumda. İhtiyacı olan 10 bin dolarlık hedefe ulaşmayı ve böylelikle ameliyat olabilmeyi amaçlıyor.

Ancak yaşadığı tüm şeylere rağmen Kayla pes etmemeye kararlı: “Hayatın beni geçip gitmesine izin vermeyeceğim. Olumlu bir bakış açısının her şeyi yola koyacağını biliyorum.”

Umarız her şey gönlünce olur, Kayla.

KAYNAK – yemek.com

– DENİZ EGECE’NİN YORUMU –

Kayla Butcher sanırım Amerikalı. Bu kızın yaşadığı problem haberde okunduğu gibi öncelikle diyet yapılıyor, ardından da ameliyat yapılıyor. Yani mide ameliyatı yapılıyor. resimlerde görüldüğü gibi sonucunda kilo veriyor fakat ortaya bir sarkma meydana geliyor. Cilt, yani deri korkunç bir hal alıyor. Yani bu resmi gördüğümüzde sanki şu korkuyu bize veriyor Yok ben zayıflamayayım bu şekilde kalayım gibi bir fikir yansıtıyor. Bu aslında kaçınılmaz bir durum. Benim en çok savunduğum konu da burada başlıyor. Diyet yaparak ya da mideyi küçülterek enerji alımını azaltmanız ve kişinin eğer hareketsiz ise maalesef kaçınılmaz bu sonuç meydana geliyor. Kişi hem zihinsel bir değişime girmeli, hem de fiziksel değişimi zihinsel adaptasyon sağlamalı. Burada kiloyu verdirme yönteminde beslenmeyi azaltarak keserek, sınırlayarak, kısıtlayarak değil fiziksel hareketi adım adım arttırarak, bedenin şeklinin kaslarının güçlenmesiyle ve hareketlerle şişmanlığa sebep olmuş olan fazla yağları eritmek gerekmektedir.
Hareket ile stokları eriterek bedeninin şeklini güzelleştirmek. Büyük bir ihtimalle burada aynı zamanda tartıya yönelik kilo verme programı uygulanmıştır. Tartıya yönelik olunca görüntü böyle oluyor. Ama zihne bir hedef model görüntüsü, olmak istenilen bedenin görüntüsü konulup ve bu zihinde canlandırılıp zihin bunu kabullendiği aynı zamanda vücuda bir korse takarak korsenin de vücuda hafif bir baskı uygulaması sağlanmalıdır. Şekillenmesini desteklemesine, ardı sıra hareketle adım adım tekrar miktar şiddeti arttırarak yani bedenin gücünün kapasitesini güçlendirerek ve ardı sıra hareketin zaman içerisinde artmasıyla mevcut fazla kiloları eritmek yöntemi kullanmış olsaydı, bu sarkma ihtimali minimuma iner ya da hiç olmazdı. O yüzden diyetler ve ameliyatlar bir tür enerji alımını yasaklarla, kısıtlamalarla ya da kelepçe vurarak mecburiyete dayattığı için ve vücutta zihnen değişmiyorsa hareketi de sevmiyorsa, zihin buna adapte edilemiyorsa maalesef sonuçlar bu şekilde meydana gelmektedir.
Şimdi bu kızın haberini okuduğumda şunu gördüm bir de şimdi on bin dolar para bulmaya çalışıyor. Cildini tedavi ettirecek ya da cildini işte düzenleyecek, yaptıracak, ameliyat ettirecek diyelim. Vahim bir durum yani hem sorun gerçekten kalıcı çözülmemiş zihinde hala obeziteye sebep veren, o şişmanlığa neden olan hareketsizlik döngüsü kafasında devam etmekte, hem de duygusal açlığı ve psikolojik problemlerinden dolayı gereksiz beslenme miktarını arttırma konusu sonuca ulaşmamış. Aynı zamanda da burada başka bir sorun ortaya çıkmış. Çirkin bir görüntü, başkalaşmış normal bir insan bedeninin dışına çıkmış. Kendisi bile bedenden rahatsız olup, iğrenip toplum içerisinde yaşayamamaya veya bir ilişki yaşamaktan kaçar bir hale dönüşmüş. Bunun hem manevi psikolojik problemleri ortaya çıkmış maddi olarak on bin dolar gibi bir paraya ihtiyaç var. Ki bu yapılsa bile psikolojik olarak bu anıları, zihindeki yaşanmışlıklarını unutamayacaktır.
Bedenine ciddi bir anlamda öfke bedenine, büyük bir savaş bedenine karşı bir kırgınlık, dargınlık yaşadığı bu proses, bu süreç, diyet süreçleri, zayıflama ameliyatları bunların hepsi kendisini tahrip ediyor, zihninde bir tahribata yol açıyor. O yüzden en güzel yöntem eğitimle kişinin kendi bedenini tanıması, kendi enerji alım ve tüketiminin dengesini kendi zihninde oturtması, arzu ettiği ideal bedeni zihninde tasarlaması, bunu kodlaması, ardısıra hareketi sevmesi ve hareketle mevcut stokları yavaş yavaş eriterek ömür boyu bundan kurtulması sağlanabilirdi.