Korona virüsü yenmişti. 96 yaşındaki Bartınlı nine uzun yaşamanın sırrını açıkladı

Bartın’ın Kurucaşile ilçesinde korona virüse yakalanan 96 yaşındaki Feride Tok, hastanedeki 3 haftalık tedavisinin ardından taburcu oldu. Hastalık sırasında vücudunda kırgınlık hissettiğini belirten Tok, “Yaşım 96 ama ben böyle bir hastalık görmedim” dedi. Uzun yaşamasının ve hastalığı yenmesinin sırrını paylaşan Tok “Gençliğimde çok fazla pırasa, soğan, yeşil biber yedim ve sürekli tarla da çalışırdım, çok fazla yürürdüm. Sürekli çalışmam gerektiği için hareketli bir hayatım oldu.” dedi.
yenicag-bartin-01.jpg

DHA’nın haberine göre, Kurucaşile ilçesine bağlı Kapısuyu köyünde yaşayan, 6 çocuk, 40 torun sahibi Feride Tok, 20 Ağustos tarihinde rahatsızlandı. Feride Tok, yapılan korona virüs test sonucunun pozitif çıkması üzerine Zonguldak Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı.

3 hafta süren tedavisinin ardından Feride Tok taburcu edildi. 1 yıl önce yüksek tansiyon nedeniyle beynine pırtı atması sonucu yüz felci geçiren Tok, 15 yıl önce de kalçası kırıldığı için takılan platinle yaşamını sürdürdüğünü söyledi. Hareketi kısıtlansa da hala çoğu işini kendi halledebiliyor. Bunu da zamanında çok hareketli olmasına bağlıyor.

Korona virüsü atlattıktan sonra evinde dinlenen Feride Tok, “Zonguldak’ta kızımın yanında kalırken, birden hastalık geldi. Kapının önünde otururken, birden yere yığıldım. Sonra beni hastaneye yatırdılar. Hastanede 3 hafta yattım ama vücudum kırılıyordu. Hastanede tedaviyi tamamladım. Ama ne hastalığı olduğunu bilmiyorum” dedi.

yenicag-bartin-08.jpg

“BÖYLE HASTALIK GÖRMEDİM”

Şu anda iyi olduğunu belirten Feride Tok, “Şu anda çok iyiyim, hastalığa yakalanmadan önce evde kendim yaşıyordum. Ama şimdi ev işlerini yapamıyorum. Gençliğimde çok çalıştık, sabahın köründe güneş doğmadan biz ateş yakıp ev işleriyle uğraştık. Gençlikte çok fazla pırasa, soğan, yeşil biber yedim, öyle beslendim. Benim yaşımın bu kadar olmasına doktorlar bile şaşırıyor. Şimdi hiçbir sağlık sorunum yok. Yaşım 96 ama ben böyle bir hastalık görmedim” diye konuştu.

yenicag-bartin-02.jpg

Anneannesinin bakımıyla ilgilenen Fatma Pamuk ise, “Zonguldak’ta teyzemlerde kalırken, virüs kaptı. Hastanede 3 hafta tedavisinin sonrasında taburcu oldu. Şu anda sağlık durumu çok iyi. Zamanında sağlıklı ve doğal beslenmesinin yanında çok hareket etmesi sağlığına kavuşmasında etkili oldu. Evinde sağlıklı şekilde kendisine bakıyoruz” dedi.

yenicag-bartin-05.jpg

Kaynak : yenicaggazetesi.com.tr

 

“DENİZ EGECE’NİN YORUMU”

Feride Tok ninemiz çocukluğundan beri, yani erken yaşlardan itibaren güne erken başlayıp ev işlerindeki hareketliliğini açıklamış. Haber ve resimlerde görüldüğü gibi kendisinin ideal bedende olduğunu anlıyoruz. Yani kiloları yok. Basit bir sebebi var, enerji alımı ile tüketimi dengeli. Yani gün içerisinde aldığı enerjiyi çok rahat yakabiliyor. Yani bu da metabolizmasının gücü ve hızının kuvvetli olduğu anlamına gelir. Küçük yaştan itibaren ev işleri, eğilme kalkma, güne erken başlama, ateş yakma, bahçe işleri gibi aktiviteleri , çok koşuşturmalı ve hareketli bir hayatının olması kişinin hem uzun yaşamasına hem de korona hastalığına yakalandığında bile metabolizmasının güçlü olmasını sağlamıştır. Vücudu iyi bir bağışıklık sistemini ortaya çıkartmış oluyor. Burada da görüldüğü gibi Allah uzun ömürler versin. İyi bir yaşa kadar yaşamış, yaşamasının en büyük sebebi bana göre hareket ve hareketli bir yaşamı olması. Soğandır, pırasadır bu tarz şeyleri de doğal olarak sormuşlar kendisine haberciler. O da bunları gençliğinde çok yediğini söylemiş , bunu şu an haberde söylemiyor. Bu demektir ki iyi beslenmeyle yakından uzaktan bir alakası yok. Ama almış olduğu enerjiyle tükettiği enerjiyi çok dengeli bir şekilde uzun yıllar korumuş. Kilo alamamasının veya vücudun da şişmanlığın ortaya çıkmasının sebebi enerji tüketiminin yüksek olması. Yani gün içinde hareketli olması. Bu da hem uzun ömür hem de korona gibi bir virüse rağmen bile bağışıklık sisteminin güçlü olmasına sebebiyet vermektedir. Kısacası hareket, hareket, hareket diyoruz.

yenicag-bartin-06.jpg

Ücretsiz Bilgi Alın