Askere gitmek isteyen genç 3 ayda 60 kilo verdi

Kayseri’de fazla kilolarından dolayı askere gidemeyen genç 3 ayda yaklaşık 60 kilogram zayıfladı.

Talas ilçesi Kepez Mahallesi’nde ikamet eden 21 yaşındaki Enbiya Kurtul, geçen yıl başvurmasına rağmen fazla kiloları nedeniyle askere alınmadı.

Vatani görevini yapmayı çok isteyen Kurtul, bu duruma üzülerek fazla kilolarından kurtulmak için harekete geçti.

Gündüzleri inşaatta çalışan genç, akşamları da spor salonuna gidip yeme ve içmesine dikkat etmeye başladı.

Askere gitmesine engel olan 60 kilogramı yaklaşık 3 ayda veren Kurtul, Ankara’da katıldığı acemi birliğinin ardından vatani görevini Erzurum’da tamamladı.

“3 ay içerisinde 60 kilogram zayıfladım”

Enbiya Kurtul, içindeki vatan aşkına hiçbir şeyin engel olamayacağını söyledi.

En büyük hayalini gerçekleştirdiğini belirten Kurtul, şunları kaydetti:

“Ben en son 166 kilogramdım. 2019’un Haziran ayı civarında Ankara’da inşaat işinde çalışıyordum. Askere gitmek amacıyla muayene olmak için hastaneye gittim. Fazla kilolarımdan dolayı askere almadılar. ’62 kilogram fazlan var’ dediler. Benimle askere başvuran arkadaşım vardı, o gitti ben gidemedim. Böyle olunca hırs yaptım ve zayıflamaya karar verdim. Gündüzleri inşaatta çalışıyordum ama akşamları da spor salonuna gitmeye başladım. Yememe içmeme dikkat ediyordum. 3 ay içerisinde 60 kilogram zayıfladım ve 105 kilogram oldum. 2019’un 12’nci ayında tekrar muayeneye gittim ve askere aldılar. Ben hırs yaptım ve kafama koydum. Askere gittiğimde de komutanlarım teşekkür edip, ‘Sen imkansızı başarmışsın, evrim geçirmişsin, vatan sevgisi başka, helal olsun’ dediler. Askere ilk gittiğimde ‘bugünleri de görecekmişim çok şükür’ dedim. Bunu başardığım için mutluyum. Vatan sevgisi engel tanımıyor. Yeter ki bunu gerçekten iste.”

Babası Halil Kurtul da çocuğunun askere giderek kendilerini onurlandırdığını, buna çok sevindiklerini söyledi.

Kaynak : trthaber.com

DENİZ EGECE’nin HABER HAKKINDAKİ YORUMU :

Enbiya Kurt’un demek ki bilinçaltında askerlik yapmakla ilgili vatanseverlik ile ilgili ciddi anlamda bilinçaltında sevgi, iyi düşünceler, olumlu inançlar varmış, askere alınmaması ve kendi arkadaşının askere alınıp onun kendini erkek gibi hissedememesi, Vatan sevdası, askerlik beklentilerine ters düşen bir sonuçla karşılaşması tetiklenmesine sebep olmuş. Daha önceden de tabi bu durum ortada, yani vatan sevdası ve askerlik sevdası kafasında olumlu yönde olmasına, askere alınmamasına rağmen bir tetikleme yaşamamış, içinde bunu saklı tutmuş. Kilolar yüzünden asker alınmamasından dolayı, arkadaşının gitmesi kendi erkeklik yani erkek olma özelliğiyle ilgili ki büyük ihtimalle bunun hakkında da olumlu inançları var, doğal olarak ikisi arasında bir çatışma yaşayarak hemen kilo vermek hakkında bir amaç belirlemiş. Yani askere gitmek, vatan görevini yapmak onun bir amacı, ben bunu yaparsam erkeğim veya vatan görevimi tamamlamış cinsiyetimi de onaylamışım ve çevremdeki insanlara karşı da erkekliğimi ispatlamışım fikirleriyle kilo vermeyi amacı haline getirmiş.

İşte yıllardır 21 yaşına kadar veremediği Ve 60’ın üzerinde, 3 ay içerisinde ki bu ciddi bir rakam (ayda 22 kilo neredeyse), hemen enerji almak ve enerji tüketme konularında kafasında daha az enerji almayı veya bedenin ihtiyacı kadar enerji alıp daha fazla enerji tüketme fikrini doğru bulması ile iradesini kullanmış diyeceğiz. Ama burada aslında iradesini kullanmamış. Burada bilinçaltındaki vatan görevi, askerlik, erkek olma, askere gidememe, toplumsal kabullenilmeme gibi konulardaki düşünceler devreye girerek amacının kiloları verirsem askere giderim, gittiğimde de şunları kazanırım şekline dönmesi.

Yani kilo vermesinin sebebi, aslında bir amaç ortaya koymuş olması. Zaten bizim metotlarımızda da kişilere bir amaç belirliyoruz ki bu kişinin zayıflama amacını belirledikten sonra bu üç ayda 20 kilo verme gibi zor olan bir şeyi rahatlıkla yapabiliyor. Yani yine iş kısmı düşüncelerimiz de kaynaklanıyor bilinçaltımızdan kaynaklanıyor ve zihnimize bir tetiklenmeyi kendi adımıza amaç belirlediğimizde tetiklenme zaten istem dışı kendiliğinden gerçekleşiyor. Yani illa ki tetiklenmek için beklememiz gerekmiyor. Kendimiz bir amaç belirlediğimizde tetiklenme kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bizim metotlarımızda da bunu hocalarımız eğitim olarak veriyor.