Egzersiz, düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler olarak adlandırılır. Tekrarlı ve düzenli bir şekilde yapılan vücut hareketleridir. Bu fiziksel aktivite genel sağlığın korunması ve devamlılığında en önemli bir unsurdur.

Egzersizin olumlu etkileri:

  • Kas kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği,
  • Kilo verme ve koruma,
  • Kardiyovasküler ve tromboz riskinde,
  • Kan yağ ve glikoz düzeyinin düşürülmesinde,
  • Psikolojik durum ve uyku kalitesini düzeltmede,
  • Kronik ağrıyı azaltma olarak sıralanabilir.

Kötü duruş, yeterince kuvvetli, esnek ve hareketli olmayan kaslar ve fazla kilolar bel sağlığınızın en büyük düşmanı sayılabilir. Bel ağrılarının çoğu yanlış hareket ve bedeni hareketsiz bırakmaktan kaynaklıdır.

Yanlış hareket ve bedeni uzun süre hareketsiz bırakmak belinizin sakatlanmasına yol açar. Belinizin en önemli desteği kuvvetli, esnek karın ve sırt kaslarıdır. Aşırı kilolar omurganıza binen yükü artırır.

Bel yada sırt ağrısı şikayetiniz olsun yada olmasın herkesin sağlıklı bir omurgaya sahip olması için bel ve sırt egzersizleri yapması gerekir.

Hareketsiz bir yaşam sürenler, sadece hafta sonları sporlarında kaslarını gerektiğinden fazla yoranlar, kötü bir hayat sürenler, bel ve sırt problemlerini daha fazla yaşarlar.

Uzmanlarınız tarafından size önerilen egzersizler omurganızı destekleyen kasların esnekliğini artırır. Önerilen şekilde yaptığınız egzersizler kaslarınızı kuvvetlendirerek bel ve sırtınızın sağlıklı ve dengeli kalmasını sağlayacaktır.

Yapabileceğiniz Egzersizler;

1-Sırtüstü,dizler bükülü, ayak tabanlı yerde, eliniz belinizin altında karın kaslarınızı kasarak elinizi sıkıştırıp beşe kadar sayıp bırakın.

2-Sırtüstü,dizler bükülü, ayak tabanları yerde her iki diz birike bir tarafa doğru çevrilirken baş ve omuzlar diğer tarafa çevrilerek beşe kadar sayıp bırakın.

3-Sırtüstü yatarken her iki dizinizi bükerek ellerinizle göğsünüze doğru çekerek beşe kadar sayıp bırakın.

4-Sırtüstü,dizler bükülü yatarken sırtınızı eğmeden kalçanızı yavaşça yukarı kaldırın beşe kadar sayıp bırakın.

5-Sırtüstü dizler bükülü yatarken önce baş ve omuzlar yataktan kalkacak şekilde kürek kemikleri hizasına kadar kalkıp beşe kadar sayıp yatın.

Bu egzersizleri tekrarlı şekilde yaptığınızda bu ağrıların giderek azalacağın fark edeceksiniz. Sağlıklı ve hareketli günler dilerim.

Dilara Akyol