Bedenle Konuşma

Bilinçaltı, beden fonksiyonlarını ve metabolizmayı yöneten merkezdir. Bedenle konuşma yapıldığında, inançlarınızdaki bilgilerin etkilenerek değişmesine, dolayısıyla kilo verme sürecine, beden sağlığına ve metabolizmanın güçlenmesine etki eder. Ayrıca eş zamanlı olarak bedendeki her bir hücrede bulunan bilincin de etkilenmesine sebep olur.

Kilo verme sürecinde mutlaka bedenle konuşarak, beden bilinçlendirilmelidir. Kişi hedeflediği bedeni, hedeften beklentileri, hedeflediği bedenden kazanımları, olasılık ve faydaları konularında bilgilendirmelidir. Beden değişim sürecinde ne tür bilinç ve fiziksel egzersizler yapılacağı, neden yapıldığı, beden için yeterli beslenme miktarı ve öğünler hakkında bilinçlendirilmelidir. Bedene bu süreçte ortaya çıkacak korku, engeller ve problemlerin nasıl çözüleceği, beden kapasite sınırlarını nasıl geliştirileceği ve güçlendirileceği anlatılmalıdır.

Bedeni bilgilendirmek

Kilo verirken eş zamanlı beden şeklinin sarkmadan simetrik bir görüntüye dönüşmesi ve güçlenmesinin, hem beynin hem de bedenin ortak sorunu olduğu vurgulanmalıdır. Süreçteki tüm çözümlerin bilinç ve bedenin ortak edilerek aşılması gerektiğinin doğru bir davranış ve yaklaşım olacağı vurgulanmalıdır. Bedeni bilgilendirmek, tüm bedenin birlikte aynı hedefe ilerlenmesine etki eder ve her bir hücre parçasının destekçi olmasına sebep olur.

“Yapılacak olan değişim için beden mutlak ortak edilmelidir, çünkü değişecek olan bedendir.”

Bedenden gelen mesajlar dikkate alınmaz ve bedenle birlikte bilinç ortaklık kurmazsa, değişim sürecinde sık sık sorunlarla karşılaşma olasılığı artacak, süreç uzayacak, güç ve kuvvet eksikliği, sağlık sorunları, sarkmalar ve değişim süreci de oldukça zor geçecektir.

Beden, Enerji ve Bilinçaltı

Kişi bedenle konuştuğunda aslında iki farklı yere ve yapıya etki etmiş olur. Birincisi bedenin biyolojisinin kaynağı olan enerjilere, ikincisi de enerjileri etkileyen bilgilerin barındığı bilinçaltına olumlu olarak etkiye neden olmuş olur.

Bir çiçekle konuşulduğunda sadece çiçeğin biyolojisini meydana getiren enerjiler etkilenir. Fakat insan bedeniyle konuştuğunda, insan bilinçli bir gözlemci olduğu ve bilgileri idrak edebildiğinden, bedendeki enerjinin haricinde eş zamanlı inançlarınız etkilenerek değişime uğrar.

Düşünmek yeterli mi ? Konuşmak şart mı ?

Ben zaten kendimi ve bedenimi seviyorum, konuşmama gerek olan bir durum yok diyebilirsin. Fakat senin bedenini sevdiğini ya da değer verdiğini düşünüyor olman farklı bir etkiye, onunla konuşman farklı bir etkiye neden olur. Senin bedenini seviyor olma düşüncen, şu andaki kilo verme ya da sağlığını güçlendirme gibi değişimlere neden olmaz. Bu şuna benzer, ben arkadaşımı seviyorum ve ona değer veriyorum, o zaten bunu biliyor demek gibi bir durumdur… Ya da arkadaşının senin onu sevdiğini biliyor olması da bir şey ifade etmez.

“Yapılacak olan değişim için beden mutlak ortak edilmelidir, çünkü değişecek olan bedendir.”

Bedenden gelen mesajlar dikkate alınmaz ve bedenle birlikte bilinç ortaklık kurmazsa, değişim sürecinde sık sık sorunlarla karşılaşma olasılığı artacak, süreç uzayacak, güç ve kuvvet eksikliği, sağlık sorunları, sarkmalar ve değişim süreci de oldukça zor geçecektir.

Kendimi ve bedenimi seviyorum

Yüksek sesle tekrardan teyit alarak duymanın etkisi

Diyelim ki arkadaşın hasta, mutsuz, stresli ya da kaygılı, “ ben onu zaten seviyorum, onun her zaman yanındayım ” düşüncesi onun değişmesine ya da iyileşmesine neden olmaz. Ama onun yüzüne bakarak “seni seviyorum, bunu birlikte aşacağız, yanındayım, ihtiyaçların nelerdir, sana nasıl destek olabilirim” gibi sözleri arkadaşına sarılarak söylemek farklı bir etkiye neden olur. Senin arkadaşını içinden seviyor olman farklı bir şey, arkadaşın senin onu sevdiğini yüksek sesle tekrardan duyması ve senin ona destek olacağını bilmesi farklı bir etkiye neden olur. Özelikle arkadaşının ihtiyacı olduğu zaman diliminde, bu sözleri senden tekrardan teyit olarak duyması çok farklı bir etkiye ve değişime neden olacaktır.

Bedenden gelen mesajları dinlemelisin

Bedenin iyileşmesi de aynı mantıkla gerçekleşir. Bedenini seviyor ve önemsiyor olabilirsin. Lakin bedenin şimdi hasta ya da bugün için şekli bozulmuş başkalaşmış bir durumda. Şimdi bedenle konuşma başlamalı, şimdi ondan gelen mesajları dinleyerek anlamalısın, onun ihtiyaçlarını ona vermelisin, onun duymak istediği yapıcı yaklaşımları onunla sohbet ederek onunla iletişime geçmelisin. Beden zaten kendini iyileştirmek için programlanmıştır, önemli olan senin ona köstek olmayıp destek olabilmendir. Bedenle yapıcı konuşmak, onun mesajlarını anlamak, onun ihtiyaçlarını öncelik vererek karşıladığında, onun kendini tedavi etme gücüne katkı sağlamış olacaksın.

Bedene dokunmak, ona sarılmak, ondan gelen mesajları dikkate almak, onun ihtiyaçlarının öncelik tanımak, onu hareket ve egzersiz ettirmek, onun ihtiyacı olan bilgi, enerji ve yeterli miktarda gıdalarla beslenmek beden sağlığı ve dengesi için çok önem arz eder.

Kilo verme sürecinin daha kolay ve sağlıklı ilerlemesi için

Bedenin sağladığı hizmetleri dile getirmek; yürümek, işitmek, görmek, taşımak, dokunmak, nefes almak gibi değerlerin farkındalığını bedene anlatmak, tüm organlarının her birinin bu güne kadar olan hizmetlerine teşekkür etmek, bedenin yaşamında sağladığı olasılıkları, fırsatları ve avantajlara teşekkür etmek, bedenin var ve tam olmasına, her bir hücrenin, değerini, işlevlerini, varlığının ve bir bütüne hizmet ettiğini fark ederek teşekkür etmek, onu sana emanet veren Yaradan’a sevgiyle şükür etmek, bedenin sağlığının güçlenmesine, simetrik şekillenmesine, devir daim dengesine ve kilo verme sürecinin daha kolay ve sağlıklı ilerlemesine neden olur.

 

Bu konuların detaylı bir şekilde ele alındığı işitsel kodlamamıza göz atmak isteyebilirsiniz. Metabolizma – İşitsel Kodlama

Yazan : Deniz EGECE