Sandra Aamodt/ Nörobilim Uzmanı

  Yeni bir yıla girerken yeni kararlar alıp,diyet yapmayı bıraktım ve kilomu dert etmekten vazgeçip daha dikkatli yemeyi öğrendim. Artık her acıktığımda yiyorum

  Kilo vermem gerektiğini düşünüyordum ve o kiloları geri aldığımda, tabii ki kendimi suçladım. Ve sonraki 30 yıl boyunca, dönem dönem birçok farklı diyeti denedim. Ne denersem deneyim, verdiğim kilolar her defasında geri geldi. Eminim birçoğunuz bu duyguyu bilirsiniz.

  Diyetlerin güvenilirliği çok sağlam değildir. Diyet yaptıktan beş yıl sonra birçok kişi vermiş olduğu kiloları geri alır. Hatta bu kişilerin yüzde 40’ı daha da fazla kilo alır. Bu verileri düşünürseniz diyet yapmanın tipik sonucu uzun vadede kilo alma olasılığınızın verme olasılığından daha yüksek olmasıdır.

  Peki ne yapmalıyız?

  Cevabım tek kelimeyle şu: “farkındalık”. Vücudunuzun verdiği sinyalleri anlayın. Böylece acıktığınızda yiyebilecek ve doyduğunuzda yemeyi bırakacaksınız çünkü aslında fazla kilo alımı aç olmadığınızda yemeye dayanıyor.

 Haydi şununla yüzleşelim:

 Diyetler işe yarasaydı; hepimiz çoktan incecik olmuştuk.

 Neden aynı şeyi yapıp duruyoruz ve farklı sonuçlar elde etmeyi bekliyoruz? Diyetler zararsız gibi görünebilir; ancak gerçekte birçok hasar yaratıyorlar. En kötüsü, hayatımızı mahvediyorlar. Kilo takıntısı özellikle küçük yaştakilerde yeme bozukluklarına yol açıyor. Amerika’da 10 yaşındaki kızların %80’i diyet yaptığını söylüyor.

  Diyet yapmak en iyi şekliyle bile zaman ve enerji kaybıdır.

  Şimdi sizden şunu düşünmenizi istiyorum: Eğer tüm o diyet yapan kızlara aç hissettiklerinde yiyebileceklerini söyleseydik ne olurdu?

  Onlara iştahlarından korkmak yerine iştahı yönetebilmeyi öğretseydik?

  Sanırım birçoğu daha mutlu ve sağlıklı olurdu, ve yetişkin olduklarında birçoğu muhtemelen daha ince olurdu. Ben 13 yaşındayken birinin bunu bana söylemiş olmasını dilerdim.

Teşekkürler.

Paylaş

Yorum yaz

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı buraya girin