Doktor Ceyda’nın iki aydaki değişimi 

Benim kardeşlerim kiloludur. Hayatım boyunca zayıf ve iştahsız bir kadındım. Yaşadığım çeşitli sıkıntılar ve değişimler beni sarsmıştı. Bu dönemlerde yemek yemeyi keşfettim. Beni mutlu ediyordu. Ağırlaştırıp güçsüzleştiriyor ve hayattan koparıyordu. Böylece yaşamın dışında kalıp her şey den kaçıyordum. Her geçen gün daha fazla yiyor ve hayattan daha fazla kopuyordum. Kendimi mutsuz, güçsüz ve çaresiz hissediyordum.

 

Diyetisyenlere gidiyor, kilo veriyor ama geri alıyordum. Spor salonlarına yazılıp devam etmiyordum. Günümün her anında, yani merkezimde, yiyecekler vardı. Kalorisi az olanlar… Şunu yeme, bunu ye… Kilolu her insanın yaşadığı bir döngünün içinde kıvranıyordum.

Deniz beyin kitabını ve CD’sini aldım. ‘Diyet kilo aldırır’ ‘öğün yoktur ‘ ‘her şeyden yiyebilirsin’ veya ‘bedeninle konuş, onu dinle’ diyordu. Çok ilginç gelmişti. Bir doktor olarak biliyordum ki; ben, hiçbir zaman, ‘kalbim, şimdi heyecanlandım; hadi, atım ritmini değiştir’ demiyordum ya da bağırsaklarıma ‘günde altı defa tuvalete gideceksin’ diye emir vermiyordum. Beden denilen mucize, nerede ve ne yapmasını biliyordu.

 

Ben kim oluyordum ki midemi yönetmeye kalkıyordum! O, bana ‘doydum’ diyordu ya da ‘meyve istiyorum’ vs. konuşuyordu ama ben onu, duymak bir yana, dinlemiyordum bile; ne acı! Sonra hayatıma bir melek girdi, Mügem beni aldı. İnce bir zeka, sevgi dolu bir yürek ve harika bir ses ile sarıp sarmaladı.

Önce tartıları çöpe attırdı; sayılarla işim yok, dedi. Sonra bana kendimi gösterdi. Kendine yaptığın bu eziyet ‘kul hakkı’ dedi (o gün uyuyamadım). Düşünce molalarını hayatıma soktu, şimdi vazgeçilmezimdir. Odağımdaki  yiyecekleri aldı ve 😍’hareket’i kafama vura vura soktu. Yürüyüş dengedir, dedi. “Bedenin zihnin birleşmesidir; hayatın kendisidir, vazgeçilmezdir” dedi. ‘E=mc2…’  Bunu bana bir anlatışı vardı ki: “Enerji dönüşür.

 

Enerji yaratır. Enerji hareket ile madde olur.” Bana göre yürüyüş, zayıflamak için yapılan spordu; benim için bir işkence aracıydı, ama Müge’m ‘ideal beden’ dedi. “Yürüyüş kutsallıktır, dinlenmektir, yaratmaktır, değişimdir, sevgidir.” dedi. Tanrı’m, yürüyüşün anlamı değişti. Benim için bir ibadet,kutsal bir eylem oluverdi. Ve hayatım değişti…

Müge’m bana ebeveynlerimi affettirip, arkasından, kendimi kabul etmemi sağladı. Kızgınlıklarımı, öfkelerimi aldı yerine şükran dolu sevgiyi koydu. Sakinleştim, duruldum, misafirlerim de gitti. Bu iş zor olmalı, acı çekmeliydim diye düşünürken;  Müge’m “NEDEN ZOR OLSUN Kİ” dedi. Kolayca ve neşe ile de olur. “Kolay olan doğrudur” dedi.

44 beden ile başlayan yolculuğum 2 ayda 38 beden oldu.😊

Önce Müge’me sonra Deniz beye ve ekibine çok teşekkür ediyorum.  Çok şükür sizlerle karşılaştım ve çok şükür hayatıma girdiniz.

Bu yöntemin bence en güzel yanı kendini kabul edip sevmek. Deniz Bey ile aslında yaşamdaki duruşumuzu, anlam arayışımızı ve sevmeyi anlıyoruz. Olay kilo ya da fazla yeme değilmiş. Altında kendini kabul etmeme, affetmemek , değersizlik, sevgisizlik varmış. Mügeciğim bana o, tatlı dili ile, bir kapı açtı; benden vazgeçmedi, beni bir yerlerde yakalayıp yola koydu. 😘

 

Neşe hanıma da ayrıca çok teşekkür ederim. Ağlayarak her şeyden vazgeçmiş bir hâldeydim. O kadar kibar ve anlayışlıydı ki anlatamam. Ona buradan kucak dolu sevgimi sunuyorum.

Kampa katılmak orta hedeflerim içinde. Harika bir iş yapıyorsunuz. Birçok insanın hayatına dokunuyorsunuz. Yolunuz açık olsun. Başta Müge’m ve tüm ekibe kucak dolusu sevgi şükranlarımı sunuyorum.

DOKTOR CEYDA HANIM/GAZİANTEP

 

Mesajın anlamı bozulmadan düzeltilerek yayımlanmıştır. Görüntüsü ve soyadı, özel hayatının deşifre edilmeme isteği doğrultusunda yayımlanmamıştır. 

Ücretsiz Bilgi Alın