“Sigarayı ya da alkolü bırakmam gerektiğini biliyorum ama bir türlü bırakamıyorum.” “Çalışınca zengin olacağımı biliyorum ama bir türlü başaramıyorum!” “ Sınavı nasıl geçeceğimi biliyorum ama bir türlü derslerime çalışamıyorum!” “ Evlenmek istiyorum, karşı cinslerle de aram çok iyi ama bir türlü evlenemiyorum.” “ Nasıl konuşacağımı biliyorum ama toplumun içinde konuşamıyorum.” “ Nasıl zayıflayacağımı biliyorum, kilolu olduğumu da ama bir türlü fazla kilolarımı veremiyorum.”

Tüm bu soruların cevabı, bilmekte ya da inanmakta gizlidir.

Bazı kişiler, fazla kilolu insanlar şu nasihatte bulunurlar: “Az yiyeceksin ve spor yapacaksın.” derler. Fazla kilolu olan kişi de bunu biliyor, fakat bir türlü eyleme dönüştüremiyor. Fazla kilolu insanlar şöyle der: “Beni engelleyen bir şeyler var, bahane üretmeme, ötelememe ve yapmamama neden olan bir duygu durumu ya da içimde bir engel, bir direnç var, ben bunu bir türlü aşamıyorum” derler. Evet, doğru söylüyorlar, bu doğru bildiklerinin bir türlü uygulamaya geçememelerine neden olan etkenler vardır

Bilmek farklı bir şey, yapıyor olmak farklı şeylerdir. İnsan bildiği halde neden bildiklerini yapamaz? Ya da neden bazı bildiklerini yapar ve bazı bildiklerini yapmaz, yapamaz?

Çünkü bilmek farklı şeydir, inanmaksa farklı şeydir. Bildiğin bir şeye inanmıyor, inandığın bir şeyi bilmiyor olabilirsin. Bildiğin bir şey hakkında da, onu destekleyecek eşdeğerde inançlara sahipsen kolaylıkla eyleme dönüşür. Fakat bildiğin bir şey hakkında farklı zıt kutbundaki inançlara sahipsen uzun süreli eyleme dönüştüremezsin, kısa süreli uygulasan da uzun süreli uygulayamazsın.

 Evet, bildiklerin doğru olabilir, fakat bilinçaltındaki inandıkların bildiklerine göre mutlak yanlıştır. Bildiklerinle inandıkların aynı şeyler değildir. Herkes her şeyin nasıl yapılabileceğini bilebilir, fakat bir türlü yapamaz. Çünkü sonuçlara neden olacak inançlar ile bildikleri, zıt şeylerdir. Bilinçaltı daha güçlü bir yapı olduğu için her zaman inandıklarına göre davranmaya eğilim göstererek, bilinçüstünün bildiğini etkisizleştirir, bertaraf eder. Ve savaşı her zaman inanç kazanır. Ya da direnç göstererek bilinç üstünün bildiklerini uzun süre uygulayamamasına neden olur.

 Nedir bu bilinçaltımdaki yapmamama engel olan etkenler? Fazla kilolarının kalmasına ve bir türlü verememe etken olanlar nelerdir? Değişmemin önünde engel olan etkenler nedir? Neleri değiştirirsem, bildiklerimi kolaylıkla uyguluyor olabilirim?