Amerikalı doktor, obez insanların koronavirüs nedeniyle daha yüksek risk altında olduğu konusunda uyardı. Avrupa Anesteziyoloji Derneği’nin eski başkanı Stefan de Hert, Covid-19 hastalarının yoğun bakıma kabul edilen hasta tipleri hakkında İtalya’dan yayınlanmamış verileri vurguladı. Şöyle dedi: Covid-19 hastalarının ortalama yaşı 70’tir ve yoğun bakıma kabul için başlıca risk faktörlerinden biri obezitedir. Yaşlı hastalarda çoğunlukla daha ciddi olmakla birlikte, kronik rahatsızlıkları olmayan 50 yaşın altındaki hastalar Covid-19 YBÜ hastalarının her beşinde bir tane gibi görünmektedir.

‘Son olarak, enfekte kadınlar erkeklerden daha az semptom geliştiriyor gibi görünmektedir ve ayrıca çocuklar önemli klinik problemler olmadan enfeksiyonu tecrübe ediyor gibi görünmektedir. “Bu veriler Çinli meslektaşlarımızın deneyimlerinden öğrendiklerimize oldukça benziyor.” İngiltere’den gelen yeni veriler, kritik bakıma ihtiyaç duyanların neredeyse üçte ikisinin aşırı kilolu olduğunu ortaya koyuyor.

196 hastanın 127’sinin fazla kilolu olduğu, 71’inin 30 veya daha fazla BMI olduğu bulundu. Toplam 57 hasta kadın, 139 hasta erkekti. Raporda ayrıca, başvuruların% 37’sinin 60 yaşın altında olduğu tespit edildi. Ancak, kritik bakımdaki kişilerin sayısının, raporun vakaları izlemeyi bırakmasından bu yana dört gün içinde arttığına inanılıyor. Obezite vücudun bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve iltihabı artırabilir, bu da mikroplarla savaşmayı zorlaştırabilir. Aşırı kilo, akciğerlere baskı uygulayarak nefes almayı zorlaştırarak koronavirüs ile komplikasyon riskini artırır. İngiltere hükümetinin tavsiyelerine göre, ciddi şekilde aşırı kilolu olanlar (40 veya üzeri bir BMI) Covid-19’un ciddi hastalık riski altındadır.

Kaynak : www.metro.co.uk