Meme kanseri, ilk kez akciğer kanserini geride bırakarak geçen yılın en çok görülen kanser türü oldu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) meme kanserinin son yıllarda en sık görülen kanser türü haline geldiğini açıkladı. Son bulgulara göre dünya çapında geçtiğimiz yıl görülen yeni kanser vakasının yaklaşık yüzde 12’sini meme kanseri oluşturuyor.

Meme kanserinin ilk defa diğer kanser türlerini geriden bıraktığına dikkat çeken DSÖ kanser uzmanı Andre Ilbawi, son yirmi yıldır en sık görülen tür olan akciğer kanserinin ikinci sıraya gerilediğini, üçüncü sırada ise kolorektal yani kalın bağırsak kanserinin geldiğini belirtti.

DSÖ’nün, 4 Şubat Dünya Kanser Günü öncesinde hastalığa dikkat çekmek amacıyla açıkladığı verilerine göre, geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 milyon 300 bin meme kanseri teşhisi kondu.

Obeziteye dikkat

Meme kanserinin kadınlar arasında en fazla görülen ve dünya çapında en fazla ölüme neden olan kanser türü olduğunu belirten DSÖ uzmanı, kadınlarda obezitenin meme kanseri için en bilinen sebeplerinden biri olduğuna ve diğer kanser türlerini de tetiklediğine dikkat çekti.

DSÖ diğer risk faktörleri arasında saydığı tütün kullanımı, az meyve ve sebze tüketimi, fiziksel aktivitenin azlığı ve alkol kullanımına karşı da uyarıda bulundu.

DENİZEGECE ENSTİTÜ SPİKERİ

Deniz Gürşen

Ücretsiz Bilgi Alın