Patates cipsi yemeyi çok sevdiğini ve tüm öğünlerinde onu yediğini belirtti. Marketlerdeki patates cipsinin tamamını kendisinin satın aldığını belirti.

35 yaşında olan Debbie Taylor, sevgilisi ve oğlu için yemek yapmayı seviyor ama kendisi yaptığı yemekleri, 10 senedir ağzına bile sokmuyor.

“Monster Munch” adlı patates cipsi yemeyi çok sevdiğini ve tüm öğünlerinde onu yediğini belirtti. Yaşadığı bölgedeki marketlerde raflarda bulunan “Monster Munch” adlı patates cipsinin tamamını kendisinin satın aldığını belirti.

Debbie Taylor öyküsünü şöyle anlatıyor: “11 yaşına kadar sebzeli, kızartma türü yiyecekleri yiyordum. Sonrasında kilo aldığımı düşünerek yediklerimi çıkarmaya başladım ve blumia hastalığına yakalandım. 11 yaşından sonra sadece cips tüketmeye başladım. Bu tür beslenme tarzını daha çok seviyorum. Uzmanlar sağlıksız olduğunu söylüyorlar ama normal yemek yiyemiyorum. Normal beslendiğim zaman midem bulanıyor.” dedi.

Her patates cipsini de yemiyor! Özel olarak yediği bir marka var. Sığır aromalı “Monster Munch” adında bir patates cipsi tüketiyor.

Dostları ve ailesi onu daha farklı diyetler için ikna etmeye çalışmışlar. Ancak Debbie Taylor başka hiçbir şeyi yemeyeceği konusunda ısrarlı. Restoranda yemeğe gideceklerinde yanında cipslerini de götürüyor.

55 yaşındaki erkek arkadaşı Gerald Whittington, Debbie ve oğlu Luke’u İspanya’da bir tatil için gittiklerinde, “Monster Munch patates cipsi” için ayrı birkaç bavul yanında götürmüş !

Kahvaltıda sadece çay içtiğini ve öğle yemeği yemediğini belirtiyor. Saat 16.00 ve 20.00 de, bir büyük patates cipsi paketi ile beslendiğini söyledi. Günde iki büyük paket tüketmesinin beslenmek için yeterli olduğunu anlattı. Tüm gün içinde birkaç bardak çay ya da kolanın yeterli olduğunu açıkladı.

Taylor, bunun bir yeme bozukluğu olduğunu ve muhtemelen genç yaşlarda  anoreksiya ve bulimia kaynaklı olduğunu kabul ediyor. Onun benzersiz yemek alışkanlığının oğlu Luke’nin etkilemediğinden çok memnun. ‘Neyse ki oğlumun sağlıklı bir iştahı var’ dedi.

Debbie Taylor, sevgilisi ve oğlu için büyük yemekler pişirmeyi seviyor. Ancak yemek için masaya toplandıklarında  onları izliyor. Kendisi de sığır aromalı canavar Munch cipsini yiyor.

Aslında, Monster Munch 10 yıl boyunca yediği tek şey!

Ben iyi bir aşçıyım ve yemek hazırlamaktan gerçekten çok keyif alıyorum. Onları kendim yeme düşüncesine dayanamıyorum. Yemek yaparken kokulardan rahatsız olmuyorum ama onları yediğimde aldığım lezzet ve kokular beni hasta ediyor dedi. Eskiden yemek yediğimde hastalanırken şimdi son 10 senedir yediğim patates cipslerin sayesinde çok daha sağlıklıyım dedi.

Ben Deniz Egece olarak, Debbie Taylor bu yaklaşımının doğru bir davranış olduğunu savunmuyorum. Elbette her türlü çeşitlerle beslenmeliyiz. Fakat bu gibi davranışlarında, tamamen düşüncenin ürettiği bir sorun olduğunun altını çizmek isterim. Bu tür ya da farklı beslenme vakaları Dünyada düşüncenin ürettiği sorun olarak görülmektedir.

Dünyamızda tek tip yiyecekle beslenen milyonlarca insan var. Bazıları sadece meyve ya da sebzenin kendisini ya da suyunu içerek ya da tek tip bir yiyeceği bir ömür boyu tüketerek yaşayan insanlar var.

Cips yenilmesi toplum tarafından sağlıksız olarak algılanır. Oysaki sürekli cipsle beslenilse de, kişinin beden fonksiyonlarının devamlılığı sağlandığı görülmektedir. Yani protein yenince, bedenin protein ihtiyacı karşılandığı asılsızdır. Bedenini ne ile beslersen , beden yediklerini bedenin ihtiyaçlarına ve yaşam fonksiyonlarına çevirmektedir.

Dikkatinizi çekmek istediğim kısmın sadece cips yediği halde bedeninin sağlıklı olmasıdır. Bu da yiyeceklerin biyolojik etkisinin olmayıp, yenilen yiyeceğe, yiyen kişinin gözlem ve yaklaşımının etkisidir. Yediklerine yüklemiş olduğu düşünce ve niyet değerleri, o yiyeceğin o kişide etkisini oluşturmaktadır.

Sadece cips ile beslenmesinin doğru olduğuna inanması da, topluma göre bir düşünce bozukluğudur. Kendisinin buna doğru olduğuna inanmış olması, bu davranışın 10 senedir devam etmesine neden olmaktadır.

Cips yediğinde sağlıklı, yemek yediğinde hasta olmasının sebebi.! Kendi yediklerinin kendi bedenine nasıl etkilediğine inandığından kaynaklanmaktadır…

Debbie Taylor şu anda sağlıklı, ideal bedeninde ve kilo alıp vermiyor. Bunun sebebi cips değil ! Bunun sebebi yemiş olduğu cipsin miktarıdır. Cips miktarını arttırırsa, cipsten dolayı çeşitli hastalıkların bedende oluşmasına neden olabilir. Günlük hareket miktarı aynı kalır ve cips miktarını artırırsa da, % 100  kilo almasına neden olur.

Deniz Egece…ş2s