Ramazan beslenme yada beslenmeme ayı değildir. Oruç tutmak; yemeyerek acı çekmek ve dayanıklılık ölçme ritüeli değildir. Gündüz aç ve susuz kalmak ve gece olunca da, kayıpları tıka basa telafi etmek de değildir. İrade ve nefis gücünün kontrolü de değildir. Hasta olan kişilerin, oruçla hastalığını tehlikeye atacak bir ay da değildir. Anne ve baba hatırı ve baskısı için yapılması gereken bir durum da değildir. Topluma uyum sağlayarak iyi insan desinler diye ayak uydurma ayı da değildir. Ramazan sadece oruçla sınırlandırılmış bir ayda da değildir. İftarda eş ve dostları toparlayarak davetler vererek, gösteriş yapılacak bir ay da değildir. Oruç bir borç değil tam tersine insana verilmiş bir hak ve şifadır.

Ramazan ve oruç kişinin kendi farkındalığını kazanma ayıdır, zihnin bedenle bütünleşmesi, zihnin bedenle uyumlanması ve barışmasıdır, var oluşa şükür etmek, zihinsel ve bedensel arınmak, zihin ve bedenin dengelenmesi ayı ve ritüelidir.

İslam dininde Allah’ın tüm emirlerinde, Allah kendisi için bir beklentisi yoktur. Tüm dini ritüeller insanın zihinsel ve bedensel sağlığı ve sosyalleşmesi üzerine kurulmuştur. Ramazan ayı bedensel ve zihinsel bir arınma sürecidir. İnsan tüm yıl boyunca zihinsel ve bedensel aktif bir hayat sürer. Zihinsel ve bedensel iyi ve kötü, kolay ve zor, doğru ve yanlış günler yaşar ve yaşatır.

Ramazan ayı sürecinde; kişinin zihinsel farkındalığını kazanmasına, zihin ve bedenini dengelenmesine, uygulamalarla bedensel arınmasına, geçmişi affederek geleceğe yer açılmasına, güzel dua ve niyetlerle bedenini şifalandırmasına, sahip olunanlara şükür ederek bolluk ve bereketin güçlendirilmesine, ibadetlerle yaradılışa olan sevginin büyümesine, incinmiş ve incittikleri ile barışarak öfke ve kinlerin bitirilmesine, dinginlik ve sessizlikle huzurun ve içsel yolculuğun güçlendirilmesine sebep olan bir aydır.

Arınmak ne demektir? Tek kelimeyle yüklerden kurtulmaktır. İnsan zihninde ve bedeninde ihtiyacı olmayan fazla enerjileri maalesef uzun yılar taşır. Birçok sebebi olsa da stoklama, gelecek kaygısı, öfke, nefret, kıskançlık, incinme, aldatılma, kıyaslanma temel nedendir. Doğada başka yük taşıyan canlı yoktur. İnsan hem zihinsel hem de bedensel yük taşır, işte Ramazan ayıda bu yüklerden özgürleşme ayıdır.

Zihinsel yapılan; dualar, niyetler, tefekkür hali, affetmeler, barışmalar, helalleşmeler, sevgi sohbetleri ve yaradılışa şükretmeler kişinin yıkıcı öfke ve kin barındıran zihninin arınmasına sebep olur. Bu vesileyle zihnin sevgiyle, barışla ve sağlıkla dolmasını sağlar. Bedensel olarak namaz kılınması bedenin hareketinin artmasına ve fazlalıkların vücuttan atılmasına sebebiyet verirken, oruç tutularak da bedenin; enerji ve bilgiyle de beslenmesine sebebiyet verilir.

Böylelikle hem zihin hem de beden stokta bulunan yıkıcı, gereksiz, ceset enerjilerden temizlik yoluyla arınma işlemini gerçekleştirir. Bu sayede yeni ama taze enerjilere de yer açılır. Ramazan ayı şifa ayıdır.

Tüm sevenlerime hayırlı Ramazanlar diliyorum.

DENİZEGECE…2ş1s