Neden şişmanlık problemi, sağlıkla ilgili olmayıp eğitim ile çözülür?

  • Dünyada ki şişmanlama problemine sağlık sektörü yüz yıldır kalıcı bir çözüm getirememiştir. Çünkü çözüm sağlıkta değil, eğitim ile mümkündür.
  • Çözüme eğitim ile yaklaşan hiç bir bilim adamı ve kurum henüz dünyada mevcut değildir.
  • Zayıflamak farklı bir konudur, hedeflediğin bedende bir ömür boyu yaşayacak bilince sahip olmak farklı bir durumdur.
  • Davranış alışkanlıkları bir hastalık değildir, kişinin doğru olduğunu inandığı öğreti ve bilgilerin bütünüdür.
  • Sigara, alkol ya da uyuşturucu bir tür davranış alışkanlığıdır. Şişmanlık da, beslenme ve hareket hakkında inanılan bilgilerin bedende ortaya çıkan etki sonuçlarıdır. Fazla kilolar bir süre sonra beden sağlığına zarar verirse bu o zaman sağlık problemine dönüşmüş olur.

Doğum sonrası kilolarım kaldı, bir daha da veremedim…

Çocuğun dünyaya gelmesi onunla ilgilenmen ve koruyucu bir anne olarak hareketlerinin azaltmandan kaynaklanır. Doğum sürecinde uzun süre hareketsiz kalman bilinçaltında bu davranışın da öğrenilmesine ve alışılmasına neden olmuştur. Sonrasında anne oldum diyerek hareket ve egzersiz miktarını artırmamış. Çocuğu daha iyi besleyeceğim diyerek yemek le ilgili ilgi alanın gelişmiş olmasından kaynaklanır.

Hamileliğimden sonra sütüm olmadı diye, şerbet ve tatlılar yedirdiler. Çocukken çok zayıfmışım bana vitaminler hapları ve şurup içirmişler, küçükken hastalandığımda kortizon ilaçları kullanmışım o yüzden kaynaklanıyor.

Yaşanmışlıkların hepsi mümkündür, çocukluğun ile bugünkü yetişkinlik arasında onlarca yıl geçti. Aynı fikri düşünüyor olman ve sürekli bunu telkin etmen bilinçaltında o kimliği bahaneyi kendi gerçeğin yapmışsın. Üstelik hiçbir vitamin hapı yada kortizon ilaçları şu anki mevcut kilolarının olmasına neden olamaz. Zaman içinde aynı düşünceyi tekrar etmen kilo alman neden olan durumu var etmiştir.

Hastalıklarım var, guatr, tiroit vb… gibi bundan dolayı kilo veremiyorum, bunu nasıl çözeceğiz?

Bu tür hastalıklarla fazla kilolu olmanın hiçbir ilişkisi yoktur. Kiloya neden olan hastalıklar değildir, hareketsizliktir. Hastalıklar hareketsizliğe neden olsa da fazla kilo alınmasına neden olacak kadar değildir. Sakatlık gibi durumlar, kişinin hareketsiz kalmasına neden olabilir. Ama guatr yada tiroidin hiçbir kilo ile ilişkisi yoktur, milyonlarca bu tür hastaların kilo verdiği görülmektedir. Yada bu tür hasta olup ta şişman olmayan da milyonlarca insan vardır. Bu doğru olduğuna inanılan ama bilimsel bir gerçeği olmayan bir bilgidir.

Bacaklarım, bel fıtığı ve menüsküslerden dolayı spor yapamıyorum, nasıl kilo vereceğim bu imkânsız.

Spor yapmanız gerekmez, hareket edebiliyorsanız yani yürüyebiliyor yâda yüzebiliyorsanız fazla kilolarınızı verebilirsiniz. Spor geçici kilo verilmesine neden olur, önemli olan ömür boyu yapabileceğiniz iş ve özel hayatınızdaki hareketlilik ve kasların güçlenmesi için egzersizlerdir. Üstelik hiç hareket edemiyorsanız, zihin bazındaki egzersizlerle bedendenim kasların güçlenmesine ve yağların yakılmasına neden olabilecek egzersizler yapabilirisiniz. Beynimiz, sadece düşünmesiyle yâda bilgiyi işlemesiyle bedenin %20-25 inin enerjisini tüketmektedir. Metotlumuz, engelli yâda sakat kişilere kilo verdirme konusunda deneyimlidir. Yeter ki düşünebilmeniz, kol ve başınızı oynatmanız yeterlidir.

Psikosomatik hastalıklar ne demektir? Şişmanlık psikosomatik bir problem midir?

Bilinçte bulunan düşünce ve inançların ürettiği duygular sonucu ortaya çıkan hormonların bedende hastalık olarak ortaya çıkmasına psikosomatik hastalıklar diyoruz. Kişinin duygu ve düşüncelerinin sonucunda kendi hücrelerinin çalışma düzenlerinin bozma durumu. Dünya sağlık örgütü tarafından da onaylanmış olan Kilo problemi ve obezite bir psikosomatik bir sorundur. Diğer psikosomatik hastalıklar neler derseniz; zihnin bedende üretmiş olduğu şekil bozukluğu, şişmanlık, Obezite, kanser, panik atak, migren, şeker, alerji  vb… hastalıklardır.

Kilolu değilim ama sorunlarım var, bunlarla nasıl baş ederim?

 Kamp, kişiye özel online eğitimlerimiz ve Deniz Egece hocamız ile birebir seanslar alarak çözüm bulabilirsiniz. Öncelikle bize başvurun, sorununuzu anlatın,nasıl bir destek verebileceğimizin çözümünü size bildirileim.