Uzmanlardan Ezber Bozan Açıklama: Stresliyken Yedikleriniz Değil, Stresin Kendisi Kilo Yapıyor!

ABD’de yapılan araştırmada sadece stresli olduğumuz zaman tükettiğimiz besinlerin değil, stres seviyesinin belli bir süre boyunca yüksek olmasının kilo alımına sebep olduğu ortaya çıktı.

ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi Tıp Bölümü’nün yaptığı bir araştırmaya göre stres başlı başına hücreler üzerinde meydana getirdiği değişiklikler yüzünden kilo almanıza sebep olabiliyor.

KRONİK STRES YENİ YAĞ HÜCRELERİ OLUŞTURUYOR

Hücre Metabolizması (Cell Metabolism) adlı tıp dergisinde Salı günü yayımlanan araştırmaya göre kronik stres yeni yağ hücrelerinin oluşmasına neden oluyor. Sürekli stresli olduğumuz zaman salgılanan glükokortikoid adlı hormon, belli tipte hücrelerin yağ hücresine dönüşmesine, bu da kilo almamıza yol açabiliyor. O yüzden sadece stresli olduğumuz zaman tükettiğimiz besinlerin değil, stres seviyesinin belli bir süre boyunca yüksek olmasının da kilo alımına sebep olduğu meydana çıktı.

FARELER DE ARAŞTIRILDI

Bugüne kadar stres hormonu kortizol salgılandığı zaman insanlarda kilo alımının görülmesinin nedeni stresin iştaha yol açması olarak açıklanıyordu. Stanford Üniversitesi araştırmacıları ise glükokortikoid adı verilen hormunun etkilerini farelerde araştırma kararı aldı. Mikroskop altında yapılan incelemelerde, glükokortikoid adlı hormonun sürekli yüksek seviyelerde bulunmasının yağ hücrelerinin meydana çıkmasına yol açtığı görüldü.

 HORMON SEVİYESİ HÜCRELER ÜZERİNDE ETKİLİ OLMADI

Hormonun seviyesinin inip çıkmasının ise hücreler üzerinde bir etkisinin olmadığı gözlemlendi. Hatta glükokortikoid adlı hormonun sınırlı bir süre boyunca çok yüksek olmasının da bir etkisinin olmadığı belirlendi.

STRESİN SÜRESİ ÖNEMLİ

Özellikle 24 saat boyunca yüksek stres hormonuna tabi olan farelerde yağ oranının iki katına çıktığı görüldü. Bu yüzden araştırmanın başında bulunan Mary Teruel, yağ oluşumunun gıda alımıyla değil stresin süresiyle ilgisi olduğunu söylüyor.

STRESİN GECE DEVAM ETMESİ SAKINCALI

Teruel, araştırmanın laboratuvar ortamında yapılmasına rağmen insanlarda da benzer etkilerin görülebileceğini ancak daha fazla testin yapılması gerektiğini belirtti. Teruel, araştırma sonuçlarına bakarak gün içinde stresli olmanın idare edilebilecek bir durum olduğunu ancak bunun gece de devam etmesinin sakıncalı olduğunu aktardı.

DENİZ EGECE’NİN HABER HAKKINDAKİ YORUMU

Stres sadece kilo aldırmaz aynı zamanda stres kilo verdirir.Çünkü strese giren bir insan stresi çözmek için harekete geçebilir, hareketli bir yaşama geçerse, yani strese neden olan problemi çözmek için harekete geçmişse kişi yemek fikrini unutur ve problemi çözmek için eyleme geçer. Eylem esnasında da enerji tüketimini arttırmış olur. Bu yüzden stres kilo da verdirebilir.

Ama kişi stresten dolayı stresin ürettiği endişe, kaygı, tasa, korku gibi nedenlerden dolayı geri çekilebilir ve stresin ürettiği acıyı sıkıntıyı çözmek için gıdayla beslenmeye yoğunlaşabilir. Eş zamanlı hareketini azaltabilir. Bundan dolayı da doğal olarak fazla miktarda enerji alır. Enerji tüketimi korku, endişe gibi durumlardan kaynaklı azaldığı için kilo alabilir.

Yani kilo almak izafi bir durumdur. İzafi bir durum olduğu için stres hem kilo aldırabilir hem de kilo verdirebilir. Bu kişiden kişiye değişebilir. O yüzden Amerika’daki uzmanların yapmış olduğu bu araştırma yani stresin kilo aldırdığı gerçek veya realite değildir. Ya da tam olarak doğru değildir diyebiliriz. O yüzden stres hem kilo aldırır hem kilo verdirir. Kişiden kişiye değişir. O yüzden izafidir ve görecelidir.