İnsanlar bu kilo verme işine ilk ne zaman merak salmış merak ettiniz mi? Trendlerle birlikte güzellik kavramı sürekli değişse de, ince olmak özellikle kadınlar arasında hep popülerdi. Balık etli olmanın da moda olduğu yıllar oldu ancak kilo almak hiç abartılmadı. Zayıflama yöntemleri ve diyetler de bundan 200 yıl önce -tahmin edersiniz ki- oldukça farklıydı. Peki iki yüzyılda neler değişti? Zayıflama yöntemleri ve en etkili diyetler her zaman değişkenlik gösterdi. İşte tarih boyunca yapılmış en ilginç 11 diyet! Siz siz olun, aşağıdakilerden hiçbirini denemeyin. Kimse, ‘Kilo vereyim derken hastanelik oldum’ demek istemez.

 Arsenik içmek (Viktorya Dönemi)

Arsenik içmek (Viktorya Dönemi)

Viktorya döneminde obezite dahil neredeyse her şey için tedavi bulabilirsiniz. Kiloları en hızlı şekilde verme isteği yüzünden her şeyi deneyen dönem insanları en son arsenik barından hapları da içmeye başlamışlardı. Çok küçük bir grup olmasına rağmen insanlar ne tükettiklerinin farkında değildi çünkü ilaçların üzerinde içeriği yazmıyordu. Sonuç olarak birçok insan bu sebepten hayatını kaybetti. Arsenik, Viktorya döneminin garip kilo verme yöntemlerinden sadece biri. Diğer yöntemlerin arasında sabun ve zararlı domuz yağı tüketimi de var.

 Cornaro diyeti (1500'ler)

Cornaro diyeti (1500’ler)

Luigi Cornaro, sağlığını tedavi etmek için günlük yemek ihtiyacını 400 grama çekti ve sadece yumurta, ekmek, çorba tüketerek 100 yaşına kadar yaşadı. Bu radikal değişimi ve kararını anlatan 1588’de yazdığı kitabın ismi ise Uzun Yaşam Sanatı.

 Nemsiz yerlerde yaşamak (1700'ler)

Nemsiz yerlerde yaşamak (1700’ler)

Bir dönem bilgini bataklık çevresi gibi nemli yerlerde yaşamanın şişmanlatacağını düşünüyordu. Bu yüzden olabildiğince az nem alan yerlerde yaşamanın zayıflatacağını dolayısıyla daha kuru yerlerde yaşanması gerektiğini savunuyordu.

 Sirke diyeti (1800'ler)

Sirke diyeti (1800’ler)

Romantik Dönem şairi Lord Byron’ın günlüğünde belirttiği üzere sirkenin içindeki asitler açlığı bastırıyordu bu yüzden günde tek bir öğün tüketmenin dışında sadece sirke ve su tüketiyordu. Byron hayranları kadınlar ise bu teori ortaya çıkar çıkmaz sirke tüketimine başladı ve sirke diyeti ortaya çıktı.Lord Byron, kadınları salata ya da balık harici yemek yerken görmenin ayıp olduğunu savunuyordu.

 Canlı solucan yemek (20.yy - 1950)

Canlı solucan yemek (20.yy – 1950)

Canlı solucan yutarak, soluncanların bağırsaklarda kalan sindirilmiş yemekleri tüketmelerini sağlamak ne kadar garip olsa da yine Viktorya döneminde gerçekleşen garip kilo verme yollarından biri… Oluşan parazitler, 30 cm uzunluğuna ulaştıklarında vücudun diğer bölgelerinde de tüketime başlayıp beslenme yetersizliğinden ölüme sebebiyet verebiliyordu.

 Uyuyan güzel diyeti (20.yy)

Uyuyan güzel diyeti (20.yy)

Her ne kadar insanlar uyurken acıkamıyor ya da yemek yemiyor olsa da bu diyet kesinlikle yapılmaması gerekenler listesinde. Çünkü bu yöntemde kalori alımını azaltmak için günün büyük kısmını uyuyarak geçirmek gerekiyor. Bu da sağlığınız için ciddi sorunlara yol açabilir.

 Çiğne ve tükür diyeti

Çiğne ve tükür diyeti

Daha bilinen adıyla, çiğne ve tükür diyeti. Bu tuhaf diyette, adından da anlaşılacağı gibi yemek ağızda dakikalarca çiğnedikten sonra tükürülüyor. Çiğneme diyetinin öncüsü, bu şekilde 20 kg verdiğini iddia eden Horace Fletcher isimli bir Amerikan. Fletcher eğer yemekler sadece sıvı olarak tüketilirse, kalori alınmayacağını düşünüyordu.Bu diyeti deneyenler arasında John D Rockefeller da var.

 Hollywood diyeti (1930)

Hollywood diyeti (1930)

1930’dan beri üzümlerin kalori yakmada çok başarılı bir meyve olduğu söyleniyor. Bu yüzden her öğünle birlikte üzüm yemek kalori yaktığına inanılsa da sonralarında bu durumun gerçek olmadığı ortaya çıktı ve üzüm ünvanını ananas gibi başka meyvelere devretti.

 Beverly Hills Diyeti (1980'ler)

Beverly Hills Diyeti (1980’ler)

Beverly Hills Diyeti, 1981 yılında popülerleşti. Bir gecede diyet gurusu haline gelen Judy Mazel tarafından uydurulmuş bu diyet, insanları 10 gün boyunca yalnızca meyve yemeleri (bolca greyfurt), sonrasında ise kademeli olarak diğer besinlere başlamaları (protein ve karbonhidratları asla birlikte tüketmemek kaydıyla) konusunda bilgilendiriyordu.

Lucky Strike diyeti

Lucky Strike diyeti

1925 yılında, sigara markası Lucky Strike, “Şeker yerine bir Lucky” sloganı ile reklam yayınladığında toplum çılgına dönmüştü. Sonuç olarak, 90’ların sonunda Kate Moss gibi ünlü kişilerin popüler hale getirdiği sigara diyetinin nelere mâl olduğu anlaşıldı.

Kan grubu diyeti (1997)

Kan grubu diyeti (1997)

1997 yılında, Kan Diyeti diye bir şey ortaya çıktı. Natüropati doktoru Peter D’Adamo tarafından topluma tanıtılan bu diyete göre, insanların kan gruplarına göre beslenmeleri gerekiyordu. Kan grubu A olan insanlar, vejetaryen diyetlere bağlı kalmalı, kan grubu 0 olan insanlar ise yüksek protein/düşük karbonhidrat diyetlerini uygulamalılar deniyordu. Kan grubu B olanlara ise dengeli bir hepçil diyet öneriliyordu.

KAYNAK —> https://www.posta.com.tr