– DENİZ EGECE’NİN YORUMU –

Kim Jong yani Kuzey Kore’nin lideri, diktatörü, faşist, komünist, tek rejimli, liderlik babasından, dedesinden miras kalmış bir insan. Bu lidere baktığınız zaman şişmanlığıyla da dikkat çekiyor. Ama en önemlisi de 25 milyon civarında halkın yaşadığı bu ülkede neredeyse hiç bir videoda, resimde şişman halk göremiyorsunuz. Bunun zıttı olan Amerika’ya bakıldığında bu oran halkın yüzde 68’i gibi. Çok ciddi anlamda bir şişmanlık söz konusu. En son liderleri, yani yöneticileri, başkanları Trump’da da obezite ve şişmanlık söz konusu.
Bu iki ülkeyi kıyasladığımız zaman. Kim Jong’un kendi mutfağında sonsuz çeşitlerle beslendiğini ve hareketinin az olduğunu görebiliyoruz. Halkın ise gıda çeşitliliğinin az , hareketli, eylemsel, harekete dayalı yaşam tarzlarının daha fazla olduğu fark ediliyor. Amerika’da da bir markette 500 bin 600 bin farklı gıda çeşidiyle karşı karşıyayız. Ayrıca teknolojinin gelişmesi ile hareketi az yapmamıza neden olan bu hizmetlerin artmış olmasından dolayı halkın şişmanlama yani enerji alma olasılıkların artması ve hareketsizliğin azalma olasılığının artması ortaya şişmanlık çıkartıyor.

Besin çeşitliliği çok fazla olunca insanlar hepsini deneme içgüdüsüne ve tüketmeye yöneliyor. Evde, işte, sinemada, yolda yemek yemeye yöneliyorlar. Bu durumun sonucu da insanlarda obezite riski arıyor.
Kim Jong’un mutfağı zengin ve alım gücü elbette yüksek ve halkta ise bu durumun tersi söz konusu. Halk yeterli miktarda besleniyor ve hareket eylemleri yani harekete dayalı eylemleri günlük hayatlarında daha fazla. Amerikalılar da işte bu zenginlik dediğimiz veya gelir düzeyi yüksek olması, marketlerde çok çeşitli olması, her şeye çok rahat ulaşılıyor olabilmeleri, internetten veya telefonla sipariş verilerek veya buzdolabı, çamaşır makinesi, ütü vesaire gibi ev işleri, bahçe işlerinde makinaları daha çok kullanmaları enerji tüketiminin azalmasına yol açıyor. Bu sepeple bu iki örneği rahatlıkla görebiliriz.
Kim Yangon nun koca bir ülkede tek başına şişman olma haberi çok ilgimi çektiği için bu haberi sizlerle paylaşmak istedim. Burada mutfağında da görebiliyoruz. Kim Jong’un gıdaya ulaşılabilirliği çok kolay. Ayrıca emrindeki insanların onun ihtiyacı olan hareketlerle yapması gereken günlük hareketleri ve yapması gereken eylemleri kendi çevresindeki adamlarının tarafından yapılıyor ve bu liderin de şişman olarak ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Ücretsiz Bilgi Alın