8 ay içerisinde sadece yürüyüş yaparak 40 kilo veren 54 yaşındaki ev hanımı Şengül Yılmaz, 104 kilodan 64 kiloya düştü. Doktorları bile imrendiren Yılmaz, kilo vermek için önce kararlı olmak gerektiğinin altını çizdi.

Asrın hastalığı haline gelen obezite ile mücadelede çoğu insan zayıflama ilaçlarına başvururken kimisi de çareyi mide küçültme ameliyatlarında arıyor. Ancak 54 yaşındaki ev hanımı Şengül Yılmaz, doğal bir şekilde beslenip spor yaparak kilo vermenin neredeyse imkansız olduğuna inananların bu tabularını yıkıyor. 104 kilodan 64 kiloya düşen Şengül Yılmaz, bunu yürüyüş yapmaya borçlu olduğunu söylüyor.

Yaklaşık 8 ay içerisinde 40 kilo verdiğini belirten Yılmaz, 2014 yılında ev temizliği yaptığım sırada dengemi kaybederek düştüm. Kolum kırıldı. İyileşme sürecinin hızlanması için normalden daha fazla beslendim. Ancak bir süre sonra çok fazla kilo aldığımı fark ettim. Aynaya baktığım zaman kilo vermemin çok zor olacağını düşünüyordum. 104 kilo olmuştum. Bir gün kilo vermek için bir karar aldım. Yürüyüşe başladım. Her gün yaklaşık 1 saat yürüdüm, mahallemizde bulunan spor parklarındaki aletlerle spor yaptım. Porsiyonlarımı küçülttüm. Kahvaltıdan sonra her gün bir yeşil elma ya da yoğurt yiyerek ara öğün yaptım´ dedi.

Yürüyüş yaparak kimsenin kilo verebileceğine inanmadığını söyleyen Yılmaz, 8 ay içerisinde 40 kilo verince yakınlarım, komşularım hayretler içerisinde kaldılar. Beni takdir ettiler. Şu anda 64 kiloyum ancak 4 kilo daha vermek istiyorum´ şeklinde konuştu.

Zayıflarken vücudunun da sıkılaşmasını spor aletlerinde çalışmasına borçlu olduğunu dile getiren Yılmaz, ekmeği azalttığım için bazen güç kaybı yaşıyordum ancak bunu da ceviz yiyerek yeniden sağladım´ dedi.

Önceden aldığı kilolar yüzünden sağlık açısından birçok sıkıntı yaşadığını dile getiren Yılmaz, nefes darlığı çekiyordum. Geceleri uyku uyuyamıyordum. Çok çabuk yoruluyordum. Ancak şu anda uykularım bile düzene girdi. Kendimi kuş kadar hafif hissediyorum.´ İfadelerini kullandı.

Nefes darlığı için kalp doktoruna gittiğini belirten Yılmaz, kontrollere gittiğim zaman doktorum bile bana inanamadı. Nasıl kilo verdiğimi sordu. Özel diyetler uygulayıp uygulamadığımı sordu. Yaşadığım değişim herkesi şaşırttı.´ Dedi.

Kilo vermek isteyenlere de tavsiyelerde bulunan Şengül Yılmaz, öncelikle kilo verebileceklerine kendilerini inandırmalarını ve azimli olmaları gerektiğini vurguluyor. Özel diyetler, ilaçlar kullanmadan yürüyüş yaparak kilo vermenin mümkün olduğunu kaydeden Yılmaz, ben çok azimli davrandım. Çevremdeki çok kişiye de örnek oldum. Fazla kilolar sağlık açısından çok önemli. Kilo vermek isteyen herkesin yürüyüş yapmasını tavsiye ediyorum´ şeklinde konuştu.

denizegece.com

Kaynak — > bizimsivas.com.tr

Ücretsiz Bilgi Alın