Yaşamındaki ve bedenindeki hangi sonuçlarından memnunsan o sonuçların oluşmasına neden olan bilgilerin ve ilgin doğrudur. Şu an, sahip olduklarının hangilerinden memnun değilsen de bilgin ve ilgin yanlıştır.

Yerli para karşısında döviz neden yükselir? Birçok kişi tarafından dövize ilgi artarsa, insanların dövize ilgisi, dövizin güçlenmesine neden olur. Döviz yükseldiğinde Merkez Bankası insanların ilgisini yerli paraya yöneltmek için faizleri artırır. Faizler yükselince ilgi, dövizden kaçarak yerli paraya yönelmesine neden olur, bu da dövizin gücünü azaltır ve yerli paranın gücünü artırır.

Kişi diyet yaptığında, o kişinin ilgisi nerededir?

Elbette, beslenmede ve gıdalardadır.

Beslenme enerji mi üretir yoksa enerji mi tüketir?

Elbette, enerji üretimine neden olur. Enerji üretimine neden olarak kilo verilmesi mümkün değildir.

Kişi, beslenme yerine hareket ve egzersize ilgi gösterse ne olur?

Beslenme ve gıdaların gücü azalır, hareketin ve egzersizin gücü artar.

Hareket ve egzersiz güçlenirse ne olur?

Bunlar, sevilir, hareket ve egzersizler rahat yapılır, sık yapılır, uzun süre yapılır. Böylece hareket ve egzersiz yağları eritir.

Gün içinde, sağlıklı sağlıksız, faydalı zararlı, kalorili-kalorisiz, yasak-serbest, sözde kilo aldıracak ya da zayıflatacak yiyecek ve içeceklerle ilgileniyorsan, gıdaların enerjilerini içeriğin doğrultusunda etkiliyor, beyninde de onları güçlendiriyor, kendini de gıdaların karşısında küçültüyorsun. Bu yüzden de yeme miktarın zamanla artıyor, yeme takıntını ve bağımlılığını güçlendiriyorsun.

Bahane, öteleme, tembellik, uyuşukluk vb. gibi bilgilerle ilgileniyorsan hareketsizliğini artırarak güçlendiriyorsun demektir. Bu da enerji tüketiminin tasarruflu kullanılmasıdır.

Fazla kilolarına, yağlarına, büyümüş göbeğine, iri popona ve sarkık göğüslerine, kalın kol ve bacaklarına, şişman yüzüne, nefretle bakıyorsun, bedeninden şikâyet ediyorsun ve öfkeleniyorsun. Bunları sık sık dile getiriyor ve gündemde tutuyorsan onlarla yıkıcı bir şekilde ilgilendiğin için onları güçlendireceksin. Kilo takıntın artacak, hasta olmana sebep olacak. Bu davranışınla uzuvlarının şekillerini daha da çirkinleştirirsin. Ayrıca bedenindeki hastalıkları gündemde tutuyorsan sürekli hastalıklarından şikâyet ediyorsan hastalıklarının devamlılığını sağlayacak hem de onların güçlenerek hastalığının büyümesine neden olacaksın.

Yazan: Deniz Egece. “Zayıflamada Değişim Süreci” kitabından alıntıdır.