Bedenin hareketi ve enerjiyi sağlamak için oluşan biyolojik ve kimyasal değişimlerin tümüne metabolizma deriz. Metabolizma hızı da, bedendeki hücrelerinin enerjiyi yakma hızıdır. Hareket etmeden bedenin varlığının sürdürmesi için gereken enerjiye bazal metabolizma denir.

Metabolizmanın hızı kişinin anlık düşünceleri, kas yapısı, beden ağırlığı ve hacmi ile orantılıdır. Kişinin fazla miktarda yağ kitlesi varsa ve kas kitleleri de az miktarda ve zayıf ise elbette metabolizmanın genel hızı ve yapısı yavaşlar. İkinci büyük etkende kişinin bedeni hakkındaki yaklaşımı ve içerik bilgisi metabolizmanın hızını da belirleyen bir faktördür.

Metabolizmanın hızının, kalori hesaplarındaki rakamlarda olduğu gibi bilimsel gerçek verileri tam olarak veremeyiz. Anlık ölçümler mümkün olsa da, beden anbean değişime uğradığı için metabolizma hızı değişkenlik gösterecektir. Hiçbir alet, makine ya da cihaz metabolizma hızının sabit bir veri olarak ölçemez.

Çünkü metabolizma hızı ya da bedenin kendisi sabit değildir. Metabolizmam çalışmıyor ya da metabolizma hızım yavaş çalışıyor gibi düşüncelerin arakasına saklanmak, kişinin kilo vermesine büyük bir engeldir. Kişi eğer yaşıyorsa metabolizması çalışıyor demektir, metabolizmanın hızı ise geliştirile bilinir bir durumdur, bu bir hastalık ya da genetik bir durum değildir.

Bazı kişiler metabolizma hızlarının iyi çalışmadığını savunurlar. Gerek uzmanın verdiği bilgilere dayanarak, gerekse kendi fikri ya da bir tanıdık tarafından söylenmiş bir telkini gerçek olarak kabullenirler. Bunu sık sık da dile getirerek gündemde tutarlar. Bu yapılan reklamlar bir süre sonra metabolizmayı yöneten bilinçaltı öğrenir ve istem dışı hızını yavaşlatır, aslında kişi kendi kendini sabote etmiş olur.

Yazan Deniz Egece