Deniz Egece Blog

Kendi Diyetisyeniniz Olabilirsiniz

Yaz ayları yaklaşırken, kış boyu alınan kiloları vermek için bir diyetisyen desteğine ihtiyaç duyuyor musunuz? Peki, size kendi diyetisyeniniz olabileceğinizi söylesek. Ömrünüz boyunca bir daha hiçbir diyetisyene ya da diyet listesine ihtiyaç duymayacağınıza inanır mısınız?

Diyetisyenler, Spor Salonları, Diyet Listeleri
Diyetisyenler, Spor Salonları, Diyet Listeleri

Diyetisyenler, Spor Salonları, Diyet Listeleri…

Çoğu insanın hayatının belirli dönemlerinde fazla kilolarıyla başı derde girmiştir. Eğer siz de bu sorundan şikayetçiyseniz, eminiz diyetisyen desteğiyle, spor salonlarıyla ya da çok sayıda diyet listesiyle haşır neşir olmuşsunuzdur. Bunlar size belirli bir kilo verdirse de sonrasında bu kiloları geri almışsınızdır. Bu durum diyetisyenlere, spor salonlarına, diyet listelerine olan güveninizi yitirmenize yol açmış olabilir. Hala “bu kiloları nasıl vereceğim” diye düşünüyorsanız, hemen açıklıyoruz.

Fazla kilolarınızı istenmeyen misafirleriniz olarak düşünelim. İstenmedikleri halde onlara fazla ilgi gösterdiniz. Nasıl mı? Kilo alımına neden olan giren enerjinin yani yediklerinizin, çıkan enerjiden yani ettiğiniz hareketten fazla olmasıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere yapmanız gereken hareket miktarınızı arttırmaktır. Hareketlilik kilo vermeniz için yeterli olacaktır. Ancak diyetisyenlerin, doktorların, uzmanların ya da çevrenizin yanlış telkinleriyle yediğiniz gıdalardan medet umarak onların zayıflatacağına inanmak zorunda kaldınız. Böylelikle gıdalara karşı olan bilgileriniz arttı, beslenmeye karşı olan ilginiz çoğaldı. Bu durum da kilo vermek yerine daha da fazla kilo almanıza neden oldu.

Diyetisyen Listeleri: Yasaklar Listesi
Diyetisyen Listeleri: Yasaklar Listesi

Diyetisyen Listeleri: Yasaklar Listesi

Diyet bir yasaklar listesidir. Bu listeyi kendi iradenizle belirli süreler uygulayabilirsiniz. Zaten sizler de fark edeceksiniz ki diyetisyenler tarafından hazırlanan bazı diyet listelerinde kısıtlı süreler belirlenmektedir. Bir beslenme düzeni olarak gösterilen diyetler ise sizin için uygun olmadığından dolayı sürdürülebilirliği düşündürücüdür.

Örneğin; sabah erken saatlerde başlayıp akşama kadar çalıştığınız bir kariyeriniz olabilir, geceleri çalışmanız gereken bir işiniz olabilir. Böyle durumlarda mesela IF(Aralıklı Oruç) Diyetinde olduğu gibi tek bir öğün beslenmeniz imkansız hale gelir. Uzun süre aç kaldığınız için tek bir öğün yemeye programladığınız zihniniz bir anda bedeninizin ihtiyacı olmayan her şeyi yemek isteyecektir. Ketojenik Diyet gibi sadece belirli yiyeceklerin serbest olduğu diyetler sizin geleneklerinize ya da yaşam tarzınıza uymayabilir, farklı yiyecekleri gördüğünüzde canınız çeker. Su Diyetinde olduğu gibi bir süre tamamen yasaklarla yaşamak diyeti bıraktığınızda daha da fazla yemek düşünmenize neden olarak yeme bozukluğu gibi ciddi sorunlara yol açar. Aristo Diyeti gibi diyetler de bu süreçte kaçamak olarak adlandırılan ama bu yasağı deldiğiniz için kendinizi suçlu hissetmenize neden olan sonuçlar doğurur. Kilo vermek için diyet yemek tarifleri arasında kaybolmak da sadece beslenmeye karşı olan bilgilerinizi arttıracaktır.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı artık kendi diyetisyeniniz olup, ideal bedeninize ulaştıktan sonra bir daha asla kilo almamanınız için bu sefer farklı bir metot denemenizi öneriyoruz. Artık paranızı, zamanınızı boşa harcamaktan vazgeçin. Fark ettiyseniz ideal kilonuz demiyoruz, ideal bedeniniz diyoruz. Çünkü gerçek olan ideal bedendir. Kilogramlar sadece birer sayıdır. Kilo kontrolü tartı ile değil, kıyafetlerle ve mezura ile yapılmalıdır.

Kendinize Diyetisyenlik Yapma Aşaması

Kendinize Diyetisyenlik Yapma Aşaması

Kendi diyetisyeniniz olma yolunda yapmanız gereken şey ise çok basit. Beslenirken diyetisyenleri, uzmanları ya da çevrenizi değil bedeninizi dinlemeniz gereklidir. Tüm çeşitleri yiyebilirsiniz, ancak bir öğünde tek çeşit beslenmeniz sizler için yeterli olacaktır. Midenizin büyüklüğünün yumruğunuz kadar olduğunu unutmamalısınız. Yani yiyeceğiniz her yumruk büyüklüğünde gıda bir öğündür. Acıktığınız her zaman bir öğün yapabilirsiniz. Bunları zihninizde tasarladıktan sonra artık diyet yemeklerini, diyetisyen listelerini bir kenara bırakıp nasıl daha fazla hareket edebileceğinizi bilinçaltına öğretmenin zamanı gelmiştir. Bilinçaltına hareketi sevdirmek emin olun çok eğlenceli olacak.

Ömrünüz boyunca kendinizi biraz kilo almış hissettiğiniz her zaman çözüm yolunu diyetisyen ya da spor hocalarında değil kendinizde aradığınızda eminiz ki ideal bedende yaşamak size çok daha fazla keyif verecek. Deniz Egece Metodu, bilinçaltınızı nasıl eğiteceğinizi öğreterek bu yolda size rehberlik eder. Deniz Egece’nin 20 yıllık çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu eğitimden, kilolarından şikayetçi olan herkes yararlanabiliyor.

Kendi Diyetisyeniniz Olabilirsiniz